צ'אט בוט באיחוד האירופאי או ליוזרים מאירופה – הכירו את השינוי הגדול!

צ'אט בוט פייסבוק

כל עולם האוטומציה והצ'אטבוטים גועש וסוער אחרי השינוי של פייסבוק ב16.12 ליוזרים מהאיחוד האירופאי. אז מה זה אומר ומה חשוב לדעת בנושא?

מדריך לשינויי הפרטיות של האיחוד האירופי ב- 16 בדצמבר ב- API של Messenger ו- ManyChat

מדיניות הפרטיות של האיחוד האירופאי השפיעה באופן חסר תקדים על הצ'אט בוט של פייסבוק, כשהענק הכחול צריך לשנות סדרי עולם האפקט יהיה משמעותי עבור מתכנתי הצ'אט בוטים וכמובן עבור החברות ואנשי הציבור השונים המשתמשים בצ'אט בוט.
עולם האוטומציה והצ'אט בוטים בסערה לאחר השינוי של פייסבוק שהתרחש לקראת נעילת שנת 2020 הקשה – מדוע פייסבוק נאלצת לשנות את הצ'אט בוטים? כיצד השינויים ישפיעו על פלטפורמות הצ'אט בוטים כדוגמת מאני צ'אט? ואיך הצ'אט בוט בפייסבוק עדיין שומר על כוחו ככלי האוטומציה המבוקש ביותר בעולם.

הסיבה לשינויים: מאמצי פייסבוק לעמוד בהנחיות הפרטיות של האיחוד האירופאי

מי שחווה את הצ'אט בוט בפייסבוק בשנים האחרונות, גילה כלי צ'אט כמעט בלתי מוגבל עם אפשרויות להפוך לכלי סיוע לכל ההיבטים העסקיים עבור כל חברה/עסק במשק הישראלי והבינלאומי ועד כלי פוליטי חסר מעצורים עבור פוליטיקאים בכירים במסע הבחירות שלהם.
הצ'אט בוט בפייסבוק המשולב בתוך הצ'אט של הדף העסקי/ציבורי (Messenger) עבר מספר שדרוגים משמעותיים בשנים האחרונות, אלו הפכו את הצ'אט בוט לכלי החזק והמבוקש ביותר במדינות רבות בעולם ובמיוחד במדינות מערביות אירופאיות.

השינויים שבוצעו על-ידי פייסבוק החלו ב 16 בדצמבר 2020 אינם שדרוגים או התאמות לצרכים העסקיים של פייסבוק, פייסבוק נאלצה לבצע שינויים שמגבלים את הצ'אט בוט האוטומטי עקב תקנות הגנת הפרטיות האירופאיות.
האיחוד האירופאי נקט בצעדים קשים על מנת להבטיח את זכויות היסוד של האזרחים האירופאיים וכל גורמים המקושרים אליהם ובראשם המידע שנאסף על היוזרים, עבירה על תקנות אלו עלולה לגרור קנסות משמעותיים על כל הפרה ובקנה מידה של פייסבוק מדובר על חובה קריטית עבור התאמות לתקנות האירופאית.

על מי השינויים בצ'אט בוט של הפייסבוק ישפעו?

פייסבוק הודיעה על השינויים המתוכננים לדצמבר כבר בנובמבר ופלטפורמות הצ'אט בוט השונות מקבלות ריקושטים ותגובות אכזבה רבות עקב המגבלות השונות, אך חוק הוא חוק ועל פייסבוק ופלטפורמות הצ'אט בוט השונות לעמוד במגבלות בממשק ה – API.
הגבלות על הפונקציות השונות של מסנג'ר פייסבוק חלות בהתאם לתקנות הפרטיות של גוש אירופאי (EEA), גוש המורכב ממדינות האיחוד האירופאי (27 מדינות) ו כ- 4 מדינות נוספות.

השינויים יחולו על כל דפי הפייסבוק הממוקמים בתוך אזור הגוש האירופאי (EEA): דף פייסבוק הממוקם בתוך הגוש האירופאי שעליו חלים התקנות של האיחוד האירופאי, דף פייסבוק הכולל אדמינים/מנהלים השוהים באזור הגוש האירופאי המוגדר, כל יוזר הממוקם באזור הגוש האירופאי.
מומחי צ'אט בוטים רבים לא ממליצים להסתיר (VPN) או לשנות את המיקום הגאוגרפי של דף הפייסבוק העסקי שלכם או של מנהלי הדף  כדי להימנע מהשינויים, ההשלכות על כך לא ברורות והאפקט ככל הנראה יהיה אפסי.
למרות זאת ואם הדבר אפשרי, אם קיימים אדמינים לדף הפייסבוק שנמצאים תחת הגדרת הגוש האירופאי ניתן להסירם מהדף בקלות תחת הגדרות הדף ו Page Roles.

משמעות החלוקה היא שגם אם אתם לא שוהים בגבולות המדינות הכוללות את השינוי – השינוי עשוי לחול עליכם אם מנהלי הדף שוהים בגבולות אלו או היוזרים/מנויים נמצאים בגבולות אלו, כך למשל הצ'אט עבור יוזר בגבולות המדינות המושפעות מהשינויים יפעל בכפוף למגבלות ויוזר שאינו בגבולות המדינות הגוש יפעל כרגיל.
כיצד פלטפורמות הצ'אט בוט בפייסבוק ישתנו? ואילו היבטים אוטומטיים ישתנו רק בחלקם?

ההגבלות החדשות: מה השתנה בצ'אט בוט של הפייסבוק?

הצ'אט בוט של הפייסבוק מתוכנת דרך פלטפורמות שונות, מומחים רבים מגדירים את מאני צ'אט (Many Chat) כפלטפורמה הנפוצה והטובה ביותר, פלטפורמה המספקת אפשרויות מתקדמות של תכנות צ'אט בוט בפייסבוק עם יכולות דואליות ואינטגרציה בין ממשקים מגוונים.
כדי להבין את השינויים ניקח את פלטפורמת מאני צ'אט  כמקרה מבחן.

שינויים בצ'אט בוט החדש (החל מתאריך 16.12.2020)

התראה חד פעמית (OTN)
התראות חד פעמית יבוטלו, לא ניתן יהיה לאסוף או למסור הודעות חד פעמיות.

שיחה עם גורם אנושי (Live Chat)
מנויי הדף לא יוכלו לראות את פרטי הפרופיל של הסוכן האנושי שמשוחח בצ'אט (שם סוכן ותמונת פרופיל).
היוזרים עדיין יראו את פרופיל ושם העסק במהלך השיחות האוטומטית הרגילות.

יצירת קהלים מותאמים
לא ניתן יהיה ליצור קהלים המותאמים אישית במנהל המודעות, המגבלה תשפיע גם על הצ'אט בוט בפייסבוק מכוון ואת הקהלים המותאמים אישית ניתן ליצור בתוך ה Ads Manager ואילו נגזרים מתוך משתמשי הפייסבוק/מנויים ששלחו הודעות לדף.

תוסף שלח למסנג'ר ותיבת סימון
קישורים המובילים לאתר ותיבות סימון נכללים תחת הגדרות תוספי אינטרנט ונמצאים תחת כלי הצמיחה בפלטפורמה.
עקב השינויים, תוספות אינטרנט לא יפעילו פעולות אוטומציה אך עדיין יופיעו רגיל ליוזרים אך במידה והיוזרים ילחצו עליהם לא תתקבל הודעה אוטומטית כפי שהיה נהוג עד לפני השינויים בצ'אט בוט החדש של פייסבוק.

תפריטים קבועים
תפריטים המוגדרים כבררת מחדל ומאפשרים דינמיות לא יופיעו יותר בדפים או למנויים הכלולים בתוך השינוי של הצ'אט בוט.

שליחה וקבלת קבצי מדיה
ההגבלות לא יאפשרו לשלוח או לקבל קבצי מדיה ובעיקרם וידאו ושמע.
למרות זאת, החברות ואנשי הציבור הרבים עדיין יוכלו לשלוח ולקבל תמונות – אמצעי מדיה קריטי.
דפי הפייסבוק עדיין יוכלו לקבל הודעות מיוזרים ללא כל מגבלה ובכל סוגי המכשירים כל עוד מדובר בטקסט, תמונה או שילוב של השניים.

תצוגת "מקליד"
המנויים לא יוכלו לראות יותר שהצ'אט שלכם "מקליד", הצ'אט בוט שלכם יעביר תגובה ללא יצירת תחושת הקלדה.

הודעת אזהרה או חסימה
משתמשי מאני צ'אט לא יקבלו הודעות אזהרה או חסימה בתוך הפלטפורמה, ההודעות האזהרה/חסימה יעברו אל תיבת הדואר הנכנס בפייסבוק. הדבר צפוי גם בפלטפורמות צ'אט בוט נוספות.

כפתורי שליחת הודעות שליחת הודעות
כדי להקל על השיחה ניתן ליצור כפתורי שליחת הודעות עם בחירה מבין אפשרויות שונות (תבניות כלליות/כפתורים).
השינוי המרכזי בכפתורים אלו הוא הפעלתם רק במכשירים הניידים בלבד (iOS וב- Android), כפתורי שליחת הודעות למשתמש שאינו נייד/מובייל יובל להודעת שגיאה שתופיע ליוזר.
הכפתורים יפעלו רק במכשירים הניידים הנתמכים ויפעילו פעולות אוטומציה כדוגמת הפעלת הודעה ופעולות אוטומטיות נוספות.
הודעות JSON מסתמכות על כפתורים קבועים ולכן צפויים לעבוד רק בניידים.

כלי צמיחה (growth tools)
כלי הצמיחה מאפשרים לקשור את נקודת ההתחלה של היוזר שמשוחח עם הצ'אט בוט לנקודת הצמיחה המדויקת שתוביל אותו ליעד הבא, לאחר ההגבלות מספר כלי צמיחה יחדלו מלעבוד בצורה תקינה.
כלי messaging_referral webhook יהפוך בלתי ניתן לשימוש ולמרות שיהיה ניתן ליצור הפניות שונות הפעילות שלו לא תפעל.
כלי צמיחה שלא יפעילו פעולות אוטומציה: Send to Messenger"", הפניית URL, קוד  QR ותיבת סימון.
במידה והגדרתם פעולת אוטומציה טרם השינוי ב 16 לדצמבר והלקוח לחץ עליה רק אחרי השינויים, במקום הגדרת האוטומציה היוזר יעבור להודעת פתיחה ולאחר מכן כל הפעולות הבאות של היוזר יפעלו בהתאם לתפריט אפשרויות בהתאם לאוטומציה העדכנית המתאפשרת במסגרת השינויים.

הטעמת תוסף "Customer Chat" ומצב אורח
תוספי הצ'אט עדיין יוטעמו ויופיעו בצורה רגילה למבקרים באתר שלכם, המגבלות החדשות של פייסבוק לא יספקו כל סוג של אוטומציה.
עקב הנחיות הפרטיות של הגוש האירופאי לא ניתן יהיה להעביר הודעת הסכמה ראשונית להתחלה בתהליך אוטומציה ולכן תוסף הצ'אט עדיין יתאפשר רק לשיחות Live Chat.
בעקבות ההגבלות, מבקרים באתר במצב אורח לא יוכלו יותר לבחור להיכנס לפרופיל שלהם בפייסבוק ולהמשיך שיחה גלויה.

תמונת פרופיל ופרטי יוזרים
בהתאם להגבלות, לא תוכלו לראות את תמונת הפרופיל של היוזר אך תוכלו להמשיך ולראות את השם הפרטי, השם משפחה, מיקום, שעת האזור של המשתמש ואת מין המשתמש.

למרות השינויים – הצ'אט בוט החדש של הפייסבוק עדיין מבוקש ביותר!

השינויים בצ'אט בוט של הפייסבוק מחויבים בהתאם לחוק באותן המדינות, הביקורות והאכזבה הרבה הרעידה את ענף האוטומציה שצומח בקצב מואץ ובמיוחד בסקטור הצ'אט בוטים של פייסבוק, אינסטגרם הטלגרם.
למרות ההגבלות החדשות הצ'אט בוט של הפייסבוק הוא עדיין כלי חזק עבור חברות ועסקים מכל התחומים במשק הישראלי והבינלאומי ועדיין משמשים כחיזוק משמעותי לאנשי ציבור רבים.

שילוב של הגבלות רבות וכללי קהילה משתנים של פייסבוק, מובילים את הבחירה בצ'אט בוט של פייסבוק רק באמצעות מומחי אוטומציה בעלי ניסיון רב בתכנות צ'אט בוט חכם ומתקדם שעומד בהתאם להגבלות ולכללים.
עסקים רבים אינם יכולים להתפשר על האיכות, אנשי שיווק דיגיטלי או אוטומציה מתחילים המבקשים להיכנס לתחום הצ'אט בוטים אינם יכולים לקחת על עצמם את כובד הטעות השיווקית, השירותית או התפעולית שתיגרם לכל גורם עסקי או ציבורי כתוצאה מטעות בבניית הצ'אט בוט של הפייסבוק ובמיוחד לאחר ההגבלות והשינויים החדשים.

לחזור למשהו ספציפי?

לקבלת הצעת מחיר מותאמת אישית נא להשאיר פרטים ונציג יחזור אליך בהקדם!

המקום הנכון לצ'אט בוט חכם

נא ליצור קשר לקבלת כל הפרטים בנושא אפיון ופיתוח בוט לשירותך

צ'אט בוט